Kiili Kammerkoor Askolas

 

Viimase kauni suvise nädalalõpu (19-21 aug) veetis Kiili koor Soome sõprusvallas Askolas. See sattus olema eriline aeg nii Eestis kui Soomes, kuupäevad olid kokku lepitud ammu ja oli selge – Eesti taasiseseisvumise aastapäeva tähistame me oma hõimuvendade juures Soomes. On see ju igati sobiv, kõik me teame, kuidas 25 aastat tagasi meie tollane välisminister Lennart Meri Helsingis meie taastatud iseseisvuse rahvusvahelise tunnustuse nimel võitles. Lisaks rääkisid kohalikud, et koor tõi neile päikese välja – enne oli sadanud mitu nädalat ja ka pärastine ilmaprognoos ei tõotanud midagi head.

Kiili koor on üks eriline seltskond, kelle tegevuses pole tähtis ainult laulmine, meile meeldib väga ka matkata ja seda kõikjal kuhu sattume. Muidugi ei jäta me juhust kasutamata, kui suurepärased matakarajad käepärast on – olgu siis Soomes või Saares.  Nii me siis matkasime kahel päeval kolmest ja olime tunnistajaks kaunitele loodusradadele ja suurepärastele vaadetele nii Repovesi rahvuspargis kui Askola lähistel Hiidenkirnu looduspargis. Lisaks saime tutvuda ka ühe Soome vanima linna Porvoga, selle vahemerelikult kitsaste ja künklike kivitänavate ja suurejoonelise Toomkirikuga.

Lisaks kontserdile astus Askola eakate kodus Mäntyrinteel üles Kiili koori kapell! koos vastloodud rahavtantsurühmaga!!!  Uskumatu, millised talendid meie hulgas on. Rahvatantsurühm loodi minu silme all eelmisel õhtul…. Loodan, et ühel päeval kutsume kõiki koori rahvapilliorkestri ja tantsuansambli  kontserdile!

Aga oma tähtsal päeval – Eesti vabariigi 25. aastapäeval andsime kontserdi eesti muusikaga läbi kolme sajandi ja kahe ärkamisaja.

See kontsert oli muidugi eelkõige tähtis meile endile – kavas olid nii Rene Eespere „Ärkamisaeg“ kui Peep Sarapiku „Mesipuu“, lisaks muidugi Veljo Tormise, Gustav Ernesaksa, aga ka Kait Tamra, Pärt Uusbergi jt looming. Arvestades, et oleme Soomes, täiendasime oma repertuaari ka Raimond Valgre Saaremaa valsi ja Soome rahvaliku muusikaga.

Ja ehkki tol päikselisel 20. augusti õhtul ei saanud ja Askola suur ja imeilus suurepärase akustikaga ca 300 aasta vanune puukirik kuidagi täis olla – ta on ju väga suur ja ehitatud oluliselt suuremale kogukonnale, kui seal täna olemas on - tundsime me kõik, et oma emotsioonidega suutsime liigutada nii end kui ka kogunenud kuulajaid. Oli sõnadeta selge, et see mis oli meie meeles ja hääles jõudis kuulajateni. Usun, et ee oli meie üks emotsionaalsemaid ja ka kvaliteetsemaid kontserte!

Nüüd veidi hingetõmbamist ning alustame uuesti septembris.

Kõik, kes soovivad meie suurepärase lauluseltskonnaga liituda, on oodatud!

Täname Kiili vallavalitsust meid toetamast!

Tuuli Metsoja, Kiili kammerkoori dirigent